Gabinet stomatologiczny bez barier

Wyobraźmy sobie sytuację, w której osoba niepełnosprawna chce skorzystać z usług gabinetu stomatologicznego. Bez odpowiedniego przystosowania całego budynku oraz poszczególnych pomieszczeń może okazać się to niemożliwe. O likwidację barier dla niepełnosprawnych, powinna zatroszczyć się dzisiaj każda klinika dentystyczna. Kraków, Poznań, Gdańsk i każdy większy ośrodek miejski posiada obecnie gabinety przyjazne niepełnosprawnym.

Kilka kroków do gabinetu przyjaznego niepełnosprawnym

Istnieje kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę projektując gabinet stomatologiczny. Z punktu widzenia niepełnosprawnych niezbędne są stosowne podjazdy, które bezpiecznie doprowadzą pacjentów do wejścia. Należy też zadbać o niskie progi oraz wybudowanie korytarzy na tyle szerokich, aby można się było możliwe swobodne poruszanie się po nich wózkiem inwalidzkim. Również drzwi wejściowe oraz drzwi do poszczególnych pomieszczeń muszą posiadać odpowiednie wymiary. Przyciski oświetlenia umieszczone na wysokości 1-1,05 m pozwolą skorzystać z nich również osobom na wózku. Bardzo ważne jest także zapewnienie niepełnosprawnym możliwości skorzystania z toalety ze specjalnymi uchwytami i odpowiednią armaturą. Przygotowanie miejsc postojowych to z kolei ukłon w stronę zmotoryzowanych niepełnosprawnych.

Na stronie możemy przeczytać, że projektowano je z myślą o potrzebach i wygodzie osób niepełnosprawnych. Patrząc na zdjęcie windy zamontowanej przy schodach pomiędzy piętrami budynku, w którym mieszczą się gabinety można przekonać się, że nie są to jedynie puste słowa.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz