Krakowska myjnia samochodowa – Twoje auto zasługuje na czystość

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że musi dbać o bezpieczeństwo jazdy, będąc na drodze. Należy uważać nie tylko na znaki znajdujące się na drodze, ale także na stan techniczny auta. Tak, aby sam pojazd mechaniczny – poprzez usterkę – nie doprowadził do kolizji z innymi osobami. Jednym z parametrów, który należy regularnie sprawdzać, jest geometria kół. Dlaczego? Gdzie należy ją wykonywać? Oto kilka wskazówek dla wszystkich kierowców.

Ustawienie kół względem pojazdu lub podłoża

Chcąc powiedzieć czym jest geometria kół, należy powiedzieć, że chodzi o ich prawidłowe ustawienie względem pojazdu lub podłoża. Jest to parametr, który z góry zostaje określony przez producenta. Nie może on być narzucony przez mechanika czy też innego specjalistę od motoryzacji. Oni to muszą wziąć pod uwagę to, jakie zalecenia w tej kwestii daje producent.

Komputerowa geometria kół w Krakowie oraz w innych miastach odbywa się na podstawie parametrów, jakie zostają zawsze wczytane do urządzenia. Wszystkie komputery, jakie wykorzystywane są podczas kontroli tego parametru, posiadają własną bazę danych. Tylko dzięki temu możliwe jest sprawdzenie tego we wszystkiego rodzaju pojazdach.

Jakie ustawienia są dokładnie sprawdzane?

W trakcie wykonywania geometrii kół sprawdzanych jest dokładnie kilka parametrów:

  • zbieżność – najważniejsza część składowa badania. Uwzględnia się w tu stopień położenia względem siebie koła lewego i prawego. Do wewnątrz kieruje się koła zbieżne, a rozbieżne (mówi się wtedy o wartości ujemnej) do zewnątrz. Jeżeli zbieżność kół zostanie nieprawidłowo ustawiona, to dojdzie do szybszego zużywania się opon, jak również do nieprawidłowości, jakie będą występować podczas skrętu.
  • kąt nachylenia – należy szukać go pomiędzy płaszczyzną koła i osią pionową. Wykazane ujemne wartości świadczą o tym, że koło pochyla się do wewnątrz, a dodatnie na zewnątrz.

W przypadku geometrii kół ważne są również takie tematy, jak kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy, promień zataczania, a także kąt pochylenia sworznia zwrotnicy. Dla osoby, jaka na co dzień nie ma z tym do czynienia, może się wydawać to czarną magią. To dlatego komputerowa geometria kół w Krakowie powinna być wykonywana w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach.

Kiedy należy pojechać na geometrię kół?

Każdy kierowca powinien być świadomy tego, że geometria kół powinna być kontrolowana przynajmniej raz do roku. Najlepiej, jeżeli będzie ona wykonywana na bieżąco w dniu corocznego badania pojazdu. Oprócz tego, na sprawdzenie tych parametrów związanych z geometrią (nawet jak była ona wykonywana w ciągu kilku miesięcy), powinny udać się te osoby, jakie wjechały w większą dziurę lub w ostatnim czasie brały udział w wypadku, ewentualnie miały kolizję. Jeżeli ktoś zauważy u siebie, że samochód ściąga na jedną stronę, także nie powinien o tym zapominać. Wśród innych przypadków, jakie powinny skłonić do badania, jest nowy komplet opon, nadmierne lub nierównomierne zużycie bieżnika opon, wjechanie w większą dziurę lub też naprawa zawieszenia (obejmująca m.in. wymianę wahaczy) lub ewentualna naprawa układu kierowniczego.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz