Najpopularniejsze cukierki

Każdy z nas kocha cukierki. Na rynku znajdziemy całą masę różnych łakoci – od słodkich przez kwaśne do miętowych. Każdy znajdzie więc coś dla siebie, jednak z biegiem lat w Polsce wytworzył się kanon najpopularniejszych łakoci.

Cukierki występują w różnych często zaskakujących formach a te najlepsze znajdziemy w sklepie https://www.kuri.com.pl/cukierki,c16.html

Krówki

Jest to chyba najpopularniejszy polski cukierek. Łakocie te wytwarza się z masy krówkowej, która składa się z mleka, cukru i masła. Następnie całość miesza się i gotuje, a gotową masę wylewa się na stół i studzi. Po paru dniach dojrzewania masa jest krojona i pakowana w papierek z wizerunkiem krowy i właśnie stąd wzięła się nazwa. Świeża krówka powinna ciągnąć się w całości, ale z upływem czasu cukier się krystalizuje a sam cukierek kruszeje od zewnątrz. Historia krówki sięga początków XX w. kiedy to Feliks Pomorski nauczył się wytwarzać je u wuja w Żytomierzu a w latach 20. XX w. w Poznaniu ruszył z produkcją na skalę przemysłową. Po II wojnie światowej udało mu się wznowić produkcję w podwarszawskim Milanówku a po nacjonalizacji Pomorski przeniósł manufakturę do przydomowego ogrodu. Co ciekawe samo przedsiębiorstwo istnieje do dziś. Obecnie krówki produkuje na skalę przemysłową wiele różnych zakładów cukierniczych.

Landrynki

Chodzi o twarde cukierki wykonane z jednorodnej masy, służące do ssania lub rozgryzania, przezroczyste, jednak o różnym zabarwieniu. Landrynki występują w różnych smakach, głównie owocowych. Co ciekawe, sama nazwa pochodzi od nazwiska Fiodora Matwiejewicza Łandrina, założyciela i właściciela fabryki słodyczy założonej w 1848 roku w Petersburgu

Michałki

Są to czekoladowe cukierki produkowane przez różne zakłady cukiernicze w Polsce. Łakocie te posiadają prostopadłościenny kształt, wypełnione są orzechowo-kakaowym nadzieniem z niewielkimi, chrupiącymi fragmentami orzeszków ziemnych a po wierzchu oblane są czekoladą. Otóż sama nazwa cukierków wywodzi się od zdrobniałej formy imienia Michał, jednak jej pochodzenie nie jest wyjaśnione. Według jednej z teorii miały zostać nazwane na cześć Michała Tabaki, syna ówczesnego dyrektora zakładów Hanka.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz