Kursy dla baristów

Aby zostać baristą, potrzebna jest nam nie tylko wiedza teoretyczna, ale również wiele godzin nauki przy ekspresie. Jest to zawód, który łączy w sobie umiejętności kipera, barmana, sommeliera, kucharza oraz artysty. Jak się go nauczyć? Udać się na specjalistyczny kurs.

Kawa stała bardzo popularna w polskiej kulturze kulinarnej. Mimo że pijemy ją od lat, to dopiero od niedawna coraz częściej sięgamy po jej różne wariacje sprawiające, że delektowanie się tym napojem stało się lekiem na nadmiar stresu codziennego życia. Żadną sztuką jest zalanie wrzątkiem mielonych kawowych ziaren czy wciśnięcie przycisku ekspresu i oczywiście nie tym polega zawód baristy. Kawa przyrządzona przez profesjonalnego baristę to prawdziwa magia. Zawód baristy jest więc profesją z ogromną przyszłością, a przy tym jest swoista dziedzina sztuki kulinarnej, ponieważ przygotowanie prawdziwego latte z pianką wymaga wiedzy, instynktu oraz sporych umiejętności.

Praktyka to podstawa

Podstawą pracy baristy jest oczywiście praca w kawiarni i profesjonalne pzygotowywanie kaw. Na kursie baristy najistotniejsza jest zatem duża ilość zajęć praktycznych, które pozwalają na usystematyzowanie zdobytej wiedzy i naukę umiejętności, z którymi barista będzie miał styczność każdego dnia. To tutaj możemy dopiero zastosować wiedzę praktyczną i przekonać się jak smakują i czym różnią się poszczególne rodzaje kaw. Właściwa technika obsługi ekspresu czy spieniania mleka pozwala poczuć się pewnie i z dużym spokojem wykonywać swoją pracę każdego dnia. Znajdziemy kursy, które oferują też naukę przygotowywania podstawowych drinków i koktajli na bazie kawy, co jest niewątpliwie dodatkowym atutem i umiejętnością, która będzie wyróżniać baristę na rynku pracy. Dodatkowo początkujący barista powinien posiadać podstawową wiedzę w zakresie pielęgnacji i konserwacji używanego przez siebie ekspresu i sprzętu – przecież jest to jego narzędzie pracy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kurs?

W sieci możemy znaleźć wiele ciekawych kursów wpisując w przeglądarkę kurs baristy we Wrocławiu. Ważne jest, aby wybrany kurs oferował naukę podstawowych umiejętności, bez których nie będziemy mogli wykonywać zawodu baristy. Do najważniejszych należą zatem znajomość najpopularniejszych gatunków kawy, przyrządzanie od podstaw kawy, znajomość i rozróżnianie rodzajów mleka, przygotowywanie różnych napojów kawowych oraz odpowiednie dbanie o sprzęt oraz praca z klientem. Kiedy już opanujemy powyższe umiejętności bogaty świat kawy będzie stał przed nami otworem.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz