Uwaga na błędy przy instalacji elektrycznej
Energia elektryczna jest jednym z najważniejszych domowych mediów, bez którego trudno wyobrazić sobie życie codzienne. Bez prądu nie ma światła, rozrywki, narzędzia pracy, często ogrzewania, a nawet wody, jeżeli korzystamy z własnej studni i hydroforu. Widać więc, że instalacja elektryczna obejmuje cały dom i ten rozbudowany system jest konieczny. Należy więc uważać przy dokładnym planowaniu i wykonaniu instalacji.
Instalacja elektryczna to część sieci niskiego napięcia, będąca układem przewodów w budynku wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym. Układ ten ma początek na zaciskach wyjściowych wewnętrznej linii zasilającej w złączu, a koniec w gniazdkach wtyczkowych, wypustach oświetleniowych i zainstalowanych na stałe odbiornikach energii elektrycznej. Instalacja dostarcza energię elektryczną, bądź sygnały elektryczne do odbiorników. Wszystko powinno zatem działać bez zarzutu, dlatego ważne jest, aby zlecić wykonanie instalacji doświadczonemu elektrykowi, jak np. http://elektrykwkrakowie.com.pl/
Za mało gniazd
Ograniczona ilość gniazd w pomieszczeniach to popularny błąd nawet w nowych domach. Efektem jest niewygoda i plątanina przedłużaczy. Problem ten jest szczególnie mocno odczuwany w kuchni. Otóż wykorzystujemy tu wiele sprzętów, których z czasem przybywa. Te pracujące stale, jak lodówka czy zmywarka, powinny mieć własne, wydzielone gniazda. Używamy też różnych sprzętów „dorywczo”, jak toster, ekspres do kawy, mikser czy suszarka do owoców. Podwójne gniazda nad blatem zaplanowane przynajmniej co 1,5 m rozwiążą problem. Tam, gdzie najpewniej postawimy ekspres lub mikrofalówkę, warto jeszcze dodać kilka.
Za mało punktów oświetleniowych
W domach najczęściej pomieszczenia są większe niż w mieszkaniach w bloku. Należy o tym pamiętać, planując oświetlenie. Jeden żyrandol umieszczony centralnie wystarczał wcześniej w mieszkaniu w sypialni 10 m2, w dwa razy większej już nie. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w 30-metrowym salonie. Z tego powodu, kiedy budynek już stoi, ale nie ma jeszcze instalacji elektrycznej, warto skonfrontować jej projekt z rzeczywistością i planowanym sposobem zagospodarowania przez nas wnętrz. Możemy zaznaczyć kredą na podłodze i ścianach, gdzie staną większe meble i sprzęty, a gdzie znajdą się łączniki oświetleniowe i gniazda. Dopiero potem widać, co można jeszcze poprawić.
Dodaj komentarz