Pielęgnacja – czyli make up dla polakierowanej podłogi
Drewno, pomimo pielęgnacji i odpowiednich zabezpieczeń, z biegiem czasu niszczeje. Dlatego jeśli decydujemy się na podłogę drewnianą, konieczne będzie dbanie o nią i systematyczna pielęgnacja, tak aby utrzymać jej naturalne piękno. Zwłaszcza że drewno to materiał naturalnego pochodzenia i wymaga dokładnej pielęgnacji.
Największym zagrożeniem dla drewna jest woda, wilgoć oraz wszelkie drobinki piasku, brudu, które rysują powierzchnie podłogi. Ryski są bardzo widoczne, zwłaszcza patrząc pod światło.
W sposobie dbania o podłogę drewnianą należy brać pod uwagę kilka czynników, jaki jest to rodzaj posadzki, z jakiego drewna jest wykonana, jak również sposób wykończenia, czy podłoga jest olejowana, czy polakierowana.
Z całą pewnością nie można myć podłogi drewnianej mokrym mopem, zbyt mocno namoczoną szmatką, gdyż wilgoć może wnikać pod posadzkę. Warto używać produktów do czyszczenia powierzchni drewnianych, zwłaszcza z zawartością żywicy, która dobrze działa na lakierowaną podłogę. Żywica sprawia, że lakier nie odpryskuje, nie łuszczy się. Najważniejsze jest dobieranie odpowiednich produktów do danego rodzaju podłogi, tak aby nie niszczyły jej powierzchni.
Powierzchnie lakierowane najlepiej jednak czyścić na sucho i odkurzać specjalnymi końcówkami do podłóg drewnianych, czyli takimi, które nie będą rysować powierzchni podłogi. Następnie podłogę można przetrzeć delikatnie wilgotną szmatką.
Drewno cały czas pracuje, zatem konieczne jest utrzymanie w pomieszczeniu w miarę stałej temperatury oraz wilgotności.
Dodaj komentarz