O zasłonach słów kilka

Zasłony pełnią dwojaką funkcję: praktyczną i estetyczną, przy czym, ze względu na coraz większą popularność różnego rodzaju rolet, funkcja praktyczna pomału odchodzi do lamusa. Tym bardziej więc na znaczeniu zyskuje estetyka zasłon, które jeśli zostaną umiejętnie dobrane, mogą definiować styl całego pomieszczenia. Na co więc należy zwrócić uwagę, wybierając zasłony?

Podstawa to materiał

Rodzaj materiału ma kluczowe znaczenie, bowiem od parametrów tkaniny będzie zależeć to, w jaki sposób będzie się układać oraz czy możliwe będzie wykonanie na niej plis, drapowań i innych ozdobników. Niezmiernie istotną kwestią jest też konserwacja – jeżeli wybierzemy bardzo wymagający materiał, który należy czyścić wyłącznie w wyspecjalizowanych pralniach. To narażamy się na niemałe (i regularnie ponoszone) koszty. Okno, jako miejsce, gdzie z definicji występują duże różnice temperatur, jest dość szybko brudzącym się elementem, a kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu gromadzić się będą właśnie w jego okolicy.

Jeżeli nie decydujemy się na zamontowanie rolet czy żaluzji, zasłony powinny być wykonane z grubego i nieprzepuszczającego światła materiału – wówczas zapewnimy sobie prywatność po zmroku i unikniemy pobudek z pierwszym brzaskiem.

Wzorki i kolorki

Zasłony to z definicji duże obiekty – jeśli nawet nie sięgają do podłogi, a tylko do wysokości parapetu, wciąż stanowią dość dużą plamę barwną. Co naturalne, jej kolorystyka powinna przyjemnie harmonizować z kolorami wnętrza, choć niekoniecznie musi idealnie do nich pasować. Dobrym pomysłem na „ożywienie” surowego pomieszczenia jest umieszczenie w nim zasłon o kontrastowym kolorze. Aby jednak uniknąć wrażenia, że znalazły się tam przez przypadek, dobrze, aby podobny kolor powtórzył się jeszcze przynajmniej dwa razy w innych detalach, najlepiej również tekstylnych, jak np. poduszki czy dywany. Taki mocny akcent, powtórzony w kilku miejscach, pozwoli uzyskać wrażenie elegancji i pewnego przemyślanego stylu.
Równie istotne, co kolor, są wzory na materiale. Powinny one odpowiadać naszemu stylowi, a co za tym idzie – również stylowi wnętrza, które urządzamy. Proste, geometryczne wzory nadadzą wnętrzu nowoczesnego wzoru, podczas gdy naturalne, z motywami roślinnymi lub subtelnym wzorkiem pozwolą stworzyć ciepłe, romantyczne pomieszczenie.

Dodatki

Zasłona to nie tylko pasek materiału. O tym, w jaki sposób będzie się układać, decydują również mniejsze elementy, jak taśmy, koła, ozdobne obręcze i inne gadżety. Wszystkie one mają za zadanie nadać naszym zasłonom pożądany kształt, a często również same posiadają walory dekoracyjne. Oczywiście, dobór odpowiednich dodatków, podobnie, jak skonfigurowanie całych zasłon, nie jest sprawą prostą i nie każdy potrafi wyobrazić sobie, jak takie gotowe zasłony będą się prezentowały w jego domu. Z tego powodu, zawsze warto zasięgnąć porady fachowców, którzy na miejscu spojrzą fachowym okiem, wymierzą, przytną, zaplanują i… stworzą naszym oknom piękną oprawę. Takich właśnie speców, którzy nie tylko umieją szyć, ale też potrafią nas zainspirować i służyć fachową poradą, znaleźć możemy pod adresem e-firanki.pl. Zapraszamy.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz