Jak i gdzie montować zlewozmywaki?

Jeśli posiadamy już zlewozmywak warto zastanowić się gdzie go zamontować, aby uprzyjemnić sobie codzienne prace kuchenne. Dzięki przemyślanej ergonomii możemy przygotowywać posiłki bardzo szybko i sprawnie. Już od dawna istnieją zasady, które powinniśmy zastosować przy projektowaniu całej kuchni, czyli między innymi rozmieszczeniu urządzeń i mebli. Owe sprzęty powinny być ustawione zgodnie z tym, w jakiej kolejności wykonujemy prace kuchenne, czyli od lewej do prawej powinniśmy ustawiać następujące elementy: lodówkę, zmywarkę (jeśli ją posiadamy), zlewozmywak, kuchenkę a między nimi zwykle poustawiane są szafki i blaty robocze.

Ustawienie sprzętów kuchennych

Montaż zależy także od leworęczności lub praworęczności osoby użytkującej kuchnię. W pierwszym wypadku należy ułożyć elementy od lewej do prawej i analogicznie w wypadku osoby praworęcznej (komora zlewu z prawej strony, ociekacz natomiast z lewej). Wygodne jest założenie zlewozmywaka jak najbliżej połączeń do instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Większość osób decyduje się na zlewozmywak, który posiada dwie komory, co jest rozwiązaniem wygodnym dla większych rodzin, gdzie używa się dużej ilości naczyń. Jednokomorowe są polecane dla singli.

Sposoby montażowe

Istnieją trzy sposoby instalowania zlewozmywaków. Pierwszy z nich polega na nałożeniu go na szafkę kuchenną, drugi- na wbudowaniu w blat kuchenny (jest najbardziej problematyczny ponieważ aby go zamontować należy wyciąć odpowiedni otwór co w wypadku blatu ceramicznego wymaga specjalistycznych narzędzi)a ostatni- na podwieszeniu go do podbudowy.

Materiały

Ważnym elementem jest materiał, z jakiego zlew jest wykonany. Zwyczajowo zlewozmywaki nakładane na szafki kuchenne wyprodukowane są ze stali nierdzewnej (o wykończeniu gładkim lub o strukturze lnu) lub emaliowanej. Zlewy wbudowywane w blat są wyprodukowane ze stali nierdzewnej, kompozytów mineralno-żywicznych i utwardzonych tworzyw sztucznych. Zlewy podwieszane są wykonywane zwykle z granitu lub kamienia naturalnego wzbogaconego żywicą. Są one bardzo stylowe, ponieważ ich powierzchnia przypomina polerowany kamień. Najbardziej trwałym materiałem z którego produkuje się zlewozmywaki są najróżniejsze tworzywa sztuczne, cechujące się wysoką odpornością na szok termiczny, uszkodzenia i zużycie.

Etapy instalacji zlewozmywaka

W dużym skrócie chciałabym przedstawić poszczególne etapy montażu zlewozmywaków, rozpoczynając od nakładanego.

Montuje się go w typowych szafkach kuchennych ze standardowymi rozmiarami. Z narzędzi, które są nam potrzebne wyszczególniamy miarkę, wkrętak i kilka wkrętów. W podstawie zlewu powinny znajdować się cztery otwory centrujące. Instalację powinno się rozpocząć od ustawienia szafki w miejscu, w którym ma się ona mieścić na stałe. Należy wymierzyć odległość od krawędzi naszego sprzętu do końca otworów po jednej i drugiej stronie podstawy. Następnie trzeba określić odległość, na jaką zlewozmywak ma wystawać poza przednią ścianę szafki. Robiąc proste obliczenie otrzymujemy wymiary określające gdzie należy umieścić wkręty. Kolejnym zadaniem jest wkręcenie wkrętów w górną część szafki, jednak należy zostawić je trochę niedokręcone, aby zakleszczyły się one w podstawie zlewu. Później trzeba umocować zlewozmywak, wkręty muszą być dopasowane do jego otworów. Wpychamy zlew w stronę ściany umożliwiając zablokowanie się wkrętów i sprawdzamy czy zlewozmywak jest stabilny (powinien opierać się lekko o ścianę). Jeżeli nie uda nam się to za pierwszym razem, musimy go ściągnąć w celu mocniejszego dokręcenia wkrętów i powtarzamy kolejne czynności. Na koniec warto uszczelnić styk zlewozmywaka z korpusem szafki za pomocą listw lub silikonu sanitarnego, aby nie tworzyła się tam pleśń.

Montaż zlewozmywaka wpuszczanego jest zajęciem nieco trudniejszym, ponieważ trzeba dopasować otwór w blacie kuchennym do instalowanego w nim sprzętu, pamiętając, że musi on być o około 5 mm węższy i krótszy od kołnierza zlewozmywaka. Ów kołnierz jest potrzebny do ustabilizowania montażu, zwykle do tego typu zlewów dołączany jest wzornik otworu potrzebnego do założenia sprzętu. Wystarczy odrysować go na blacie kuchennym i wyciąć co jest sporym ułatwieniem. Po jego wycięciu należy założyć uszczelkę gumową, która powinna znajdować się w komplecie i umocować zlewozmywak. Jeśli wybieramy taki rodzaj zlewozmywaka musimy pamiętać o uprzednim zabezpieczeniu blatu wykonanego z drewna i laminowanego przed wilgocią. Po wycięciu miejsca na zlew należy pokryć krawędzie silikonem sanitarnym i odczekać aż wyschnie. Zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej trzeba ustabilizować specjalistycznymi klamrami, ich górna część powinna być zaczepiona w wyfrezowanym otworze, znajdującym się w kołnierzu zlewozmywaka a dolna opiera się o spód blatu. Są one połączone wkrętem, który blokuje klamrę jednocześnie scalając górę i dół.

Są to podstawowe rady mówiące o montażu zlewozmywaków, co jest zadaniem zwykle prostym jednak jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz zlew jest zainstalowany poprawnie najlepiej wezwać specjalistę w tej dziedzinie.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz