| Nasze artykuły |
- Tytuł : Cane Pro Humano Fundacja Pomocy Terapeutycznej
- Dział: Fundacje
- Kategoria : Fundacje terapeutyczne
- Dodany : 26/06/07
- Ilość wyświetleń: 3353
Fundacja Pomocy Terapeutycznej Cane Pro Humano powstała w 2003 roku. Jej założycielem jest Magdalena Halkiewicz-Ujazdowska, która po ukończeniu kursu dogoterapii w Fundacji CZE-NE-KA razem z Tadeuszem Karnickim (obecnym prezesem) oraz grupą przyjaciół zaczęła propagować i wprowadzać dogoterapię jako metodę wspomagającą szeroko pojętą rehabilitację osób niepełnosprawnych i chorych na terenie Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego.
Działalność fundacji obecnie jest prowadzona w ramach zajęć dogoterapeutycznych z dziećmi w szkołach, ośrodkach dziennego i stałego pobytu dzieci. Zajęć w domach Seniora u osób samotnych i osamotnionych. Zajęć dogoterapeutycznych u małych pacjentów na oddziałach onkologicznych. Oprócz tego Fundacja organizuje pokazy zręcznościowe dla dzieci razem z psami, imprezy integracyjne.
Fundacja obejmuje swoją opieką ok. 100 pacjentów, dostosowując swoją pracę do indywidualnych potrzeb i wymagań stawianych przez terapeutów w Ośrodkach. Odbywają się również zajęcia indywidualne tzw. jeden na jeden.
Fundacja jest organizacją non profit. Żadna z osób pracujących na rzecz fundacji nie otrzymuje wynagrodzenia. Fundacja prowadzi własne bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy, a także organizuje kursy zewnętrzne.
Dogoterapia jest nowatorską metodą rehabilitacji. Jej uniwersalność opiera się na możliwości wykorzystania psa jako czynnika zwiększającego motywację do pracy. Odnosi się to zarówno do ćwiczeń rehabilitacyjnych, jak również wysiłku intelektualnego. Ważne jest, że pies nie osądza, wzbudza u naszych małych pacjentów same dobre uczucia, łamie bariery, nad którymi terapeuci pracowali od lat.
Można by jeszcze wymieniać sporo zalet samej dogoterapii. Jednak należy pamiętać, że oprócz zalet terapeutycznych, dogoterapia ma jeszcze jeden atut. Atut, którego wymiarem jest szczęście i oczekiwanie dziecka na przyjaciela psa. Kiedy to spotkanie jest często najważniejszym wydarzeniem tygodnia.
Cele i zadania fundacji:
- upowszechnianie i prowadzenie terapii kontaktowej z udziałem zwierząt, mającej na celu pomoc w rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
- organizowanie imprez kulturalnych i sportowych oraz konkursów i zabaw,
- organizowanie szkoleń na tematy związane z działalnością fundacji,
- propagowanie wiedzy na temat zdrowego trybu życia,
- pielęgnacja zwierząt,
- stworzenie ośrodka terapeutycznego,
- współpraca z innymi fundacjami i stowarzyszeniami o podobnych celach działania,
- organizowanie szkolenia i hodowli psów do celów dogoterapii.
Autor artykułu i zdjęć:
Cane Pro Humano Fundacja Pomocy Terapeutycznej www.caneprohumano.org.pl
Dalsze rozpowszechnianie, kopiowanie w części lub w całości bez zgody autora tekstu - zabronione
|